Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych zmian w polskim systemie podatkowym ostatnich lat.
Udział w szkoleniu umożliwi poznanie najważniejszych przepisów dotyczących funkcjonowania KSEF, okresów przejściowych, wyjątków oraz innych zmian towarzyszących wejściu w życie tego systemu.
Uczestnicy uzyskają również szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących zarówno korzystania z KSEF, jak i samego wystawiania faktur ustrukturyzowanych.
Całość wiedzy przekazanej w trakcie szkolenia z powodzeniem posłuży jak najlepszemu przygotowaniu wdrożenia obowiązkowego KSEF w danej organizacji (przedsiębiorstwie, instytucji itd.).
Celem szkolenia jest również usystematyzowanie oraz zaktualizowanie wiedzy dotyczącej rozliczania kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych. Podczas szkolenia przy omawianiu danej kategorii kosztu będzie podnoszona kwestia uregulowań ustawowych z przywołaniem przykładów praktycznych oraz bieżącego stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.
W trakcie szkolenia omówione zostaną też już wprowadzone jak i planowane zmiany na gruncie podatków dochodowych ze szczególnym uwzględnieniem zasad rozliczania minimalnego podatku dochodowego przez podatników podatku CIT oraz metody kasowej wprowadzonej w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Szkolenia wyjazdowe Podatki 2025 prowadzą tylko doświadczeni praktycy.
KSEF – praktyczne wdrożenie
1. Wprowadzenie do KSeF
2. Zakres obowiązywania KSeF
3. Planowane okresy przejściowe i wyjątki
4. Dodatkowe kwestie dot. KSeF
5. Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych
6. Faktury korygujące „in minus”
7. Dalsze zmiany związane z KSeF
8. Uprawnienia w KSeF
9. Aspekty techniczne
10. Organizacyjne aspekty przygotowania do wdrożenia KSeF
11. Plik faktury ustrukturyzowanej – uwagi praktyczne
Podatki dochodowe 2025 – aktualności, praktyka i orzecznictwo
1. Podatek minimalny dla podatników CIT
2. Zmiany w podatku dochodowym od 1 stycznia 2025
3. Zmiany w zakresie innych podatków
4. Ulgi podatkowe dla podmiotów prawnych i osób fizycznych
Wybrane zagadnienia dotyczące wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatkowym w świetle najnowszych interpretacji i orzeczeń sądowych
1. Warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów
2. Obowiązki dokumentacyjne –gromadzenia dodatkowych dowodów materialnych warunkiem uznania niektórych wydatków za koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą na przykładzie m.in. usług niematerialnych
3. Reprezentacja i reklama w świetle najnowszego orzecznictwa
4. Wydatki na rzecz udziałowców i akcjonariuszy, wydatki na organizację zgromadzenia wspólników w kosztach uzyskania przychodu a koszty uzyskania przychodów
5. Świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników a koszty uzyskania przychodów (m.in. świadczenia w naturze, odzież służbowa, szkolenie pracowników, podróże służbowe, świadczenia finansowane z ZFŚS, dofinansowanie do karnetów sportowych dla pracowników, prezenty dla pracowników, samochody służbowe używane do celów prywatnych)
6. Remont/ulepszenie a koszt uzyskania przychodu (m.in. wyjaśnienie pojęcie ulepszenia i remontu, kwalifikacja poniesionych wydatków do remontu lub ulepszenia, ulepszenie a amortyzacja środków trwałych, remont/ulepszenie cudzej nieruchomości, praktyczne przykłady)
7. Grzywny, kary i inne opłaty sankcyjne a koszty uzyskania przychodów
8. Strata jako koszt uzyskania przychodu (m.in. koszty likwidacji starego budynku w związku z budową nowego, spłata pozostałych rat leasingowych po utracie przedmiotu leasingu, wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy itp.)
9. Samochody firmowe – rodzaje wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów – pojęcie wydatków eksploatacyjnych, kosztów związanych z używaniem samochodów
szkolenia wyjazdowe Podatki 2025 – z nami praktycznie i przyjemnie