Przepisy z zakresu podatku VAT należą do najczęściej nowelizowanych regulacji prawnych, na których stosowanie istotny wpływ wywiera również orzecznictwo organów podatkowych, sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Celem szkolenia jest przedstawienie najważniejszych zmian w podatku VAT wchodzących w życie w 2025 r., stanu prac legislacyjnych dotyczących wdrożenia w 2026 r. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co wymagać będzie od wszystkich podatników podjęcia w 2025 r. stosownych przygotowań, a także bieżących zagadnień w ww. podatku generujących zainteresowanie organów administracji skarbowej i generujących w związku z tym określone ryzyka i spory z podatnikami.
Celem szkolenia jest również usystematyzowanie oraz zaktualizowanie wiedzy dotyczącej rozliczania kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych. Podczas szkolenia przy omawianiu danej kategorii kosztu będzie podnoszona kwestia uregulowań ustawowych z przywołaniem przykładów praktycznych oraz bieżącego stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.
W trakcie szkolenia omówione zostaną też już wprowadzone jak i planowane zmiany na gruncie podatków dochodowych ze szczególnym uwzględnieniem zasad rozliczania minimalnego podatku dochodowego przez podatników podatku CIT oraz metody kasowej wprowadzonej w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Szkolenia wyjazdowe Podatki 2025 prowadzą tylko doświadczeni praktycy.
VAT 2025 – aktualności, praktyka i orzecznictwo
1. Obligatoryjny system KSEF – najważniejsze informacje, w tym:
2. Sygnalizacja zmian przewidzianych na 2026 r. w związku z obligatoryjnym KSEF
3. Najistotniejsze zmiany dot. podatku VAT na 2025 r.
4. Sygnalizacja innych, wybranych zmian przepisów na 2025 r.
5. Przegląd regulacji z zakresu podatku VAT w kontekście trendów w kontrolach organów administracji skarbowej oraz bieżącej problematyki – m.in.:
Podatki dochodowe 2025 – aktualności, praktyka i orzecznictwo
1. Podatek minimalny dla podatników CIT
2. Zmiany w podatku dochodowym od 1 stycznia 2025
3. Zmiany w zakresie innych podatków
4. Ulgi podatkowe dla podmiotów prawnych i osób fizycznych
Wybrane zagadnienia dotyczące wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatkowym w świetle najnowszych interpretacji i orzeczeń sądowych
1. Warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów
2. Obowiązki dokumentacyjne –gromadzenia dodatkowych dowodów materialnych warunkiem uznania niektórych wydatków za koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą na przykładzie m.in. usług niematerialnych
3. Reprezentacja i reklama w świetle najnowszego orzecznictwa
4. Wydatki na rzecz udziałowców i akcjonariuszy, wydatki na organizację zgromadzenia wspólników w kosztach uzyskania przychodu a koszty uzyskania przychodów
5. Świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników a koszty uzyskania przychodów (m.in. świadczenia w naturze, odzież służbowa, szkolenie pracowników, podróże służbowe, świadczenia finansowane z ZFŚS, dofinansowanie do karnetów sportowych dla pracowników, prezenty dla pracowników, samochody służbowe używane do celów prywatnych)
6. Remont/ulepszenie a koszt uzyskania przychodu (m.in. wyjaśnienie pojęcie ulepszenia i remontu, kwalifikacja poniesionych wydatków do remontu lub ulepszenia, ulepszenie a amortyzacja środków trwałych, remont/ulepszenie cudzej nieruchomości, praktyczne przykłady)
7. Grzywny, kary i inne opłaty sankcyjne a koszty uzyskania przychodów
8. Strata jako koszt uzyskania przychodu (m.in. koszty likwidacji starego budynku w związku z budową nowego, spłata pozostałych rat leasingowych po utracie przedmiotu leasingu, wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy itp.)
9. Samochody firmowe – rodzaje wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów – pojęcie wydatków eksploatacyjnych, kosztów związanych z używaniem samochodów
szkolenia wyjazdowe Podatki 2025 – z nami praktycznie i przyjemnie